صفحه اصلی / پرسشهای متداول

پرسشهای متداول

 1. هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه
 2. شهریه سالانه تعدادی از دانشگاههای ترکیه (مورد تایید)
 3. یاد گرفتن زبان ترکی سخت است؟
 4. هوشبری رفسنجان یا پزشکی جراح پاشا؟
 5. چگونه میتونم از بورسیه استفاده کنم. میخوام پزشکی بخونم و ترجیحا حاجت تپه.
 6. نقش معدل در پذیرش از دانشگاههای ترکیه
 7. دیپلم و پیش دانشگاهی ریاضی یا تجربی؟
 8. من معدل دیپلم ۱۷٫۹۴ بوده آیا بدون کنکور راهی هست بتونم درس بخونم در ضمن کاردانی علوم آزمایشگاهی هستم و بسیاری از درسهای علوم پایه پزشکی را گذراندم در حد یکی دوما ه هم استانبول بودم پیشنهاد شما برای من چیست؟
 9. پسر من امسال در رشته تجربی کنکور میدهد. خواست خودش دندانپزشکی است و زبان انگليسی در كانون زبان ایران خونده و کاملا مسلط است. در همین خصوص برای ورود به دانشگاه معتبر ترکیه میخواستم. راهنمایی بفرمایید
 10. امتحان ورودي دانشگاه فقط در انكارا ميباشد نميشود غير حضوري امتحان بدهيم من از آذربايجان غربي هستم و ليسانس مهندسي كامپيوتر دارم. و ميخواهم دندانپزشكي بخونم
 11. آزمون ورودي دندانپزشكي هم مثل ليسانسه!؟
 12. لیست دانشگاه های علوم پزشکی و یا بهداشت ترکیه که مورد تایید ایران هست رو می خوام
 13. من از جنوب كشورم اصلا نميدونم چجوری شركت كنم و اينكه بخوام واقعا باشم چيكار كنم
 14. براي ادامه تحصيل در رشته هاي پزشكي ودندانپزشكي براي پسرايي كه سربازي نرفته اند شرايط چطور ميشه
 15. من مدرک مهندسی برق قدرت دارم. آیا من با این رشته ای که تو ایران خوندم بخوام برم ترکیه دندانپزشکی بخونم اجازه میدن برم؟ یا بایستی رشته ام تجربی باشه؟
 16. دانشگاههای ترکیه بورس هم میکنند… من فوق لیسانس نانوتکنولوژی دارم
 17. خواستم بدونم توی ترکیه دانشگاهی هست که بدونه آزمون همین مهر امسال بشه رفت؟ اگر هست هزینش حدودا سالی چقدر در میاد؟
 18. پذیرش در رشتهای هنر به چه شکله؟
 19. بعد از قبولى در آزمون yos و sat در واقع در مقطع لىسانس پذىرفته مىشىم، حالا هر رشته اى که بخواهىم برىم،  حتى دندانپزشکى و پزشکى (در مقطع لىسانس)؟؟ اگر اىنطوره (که خىلى هم بده)، اونوقت ادامه روند به چه صورت باىد طى بشه؟ باید دوباره آزمون بدیم؟
 20. واقعا دانشگاهای ایران و با ترکیه مقایسه میکنین؟؟؟ ایران بهتره یا ترکیه؟؟؟
 21. من لیسانس الکترونیک دارم، ایا امکان تحصیل در رشته پزشکی یا دندان در ترکیه برای من وجود داره؟ از اونجایی که من ترک زبان هستم،  بورسیه ترک زبانهای ترکیه برای رشته پزشکی وجود داره؟
 22. من الان دانش آموز سال سوم هستم. منم نظر دارم اگه خدایی نکرده در ‌کنکور ایران قبول نشدم برم ترکیه و ادامه تحصیل بدم تو رشته ی پزشکی. خواستم بدونم شهریه هر ترمش چقدر میشه حدودا؟
 23. میخواستم از شما بپرسم میتونم با دیپلم ریاضی در رشته ی دندان پزشکی در ترکیه قبول بشم
 24. هزینه ی این دوره های آمادگی برا آزمون چقدر هست؟ این دوره ها چه مدتی هست و از کی شروع می شه ؟آیا محدودیت سنی نداره ؟ برا رشته های پزشکی و دندون و دارو ترکیه آیا شرط معدل وجود داره ؟ اگه خودمون مدرکمون کارشناسی باشی مشکلی نداره؟
 25. بعد از تحصيل دندانپزشكي يا پزشكي در تركيه وزارت علوم ايران ارزشيابيش به چه شكله، فقط بررسي مدارك و امتحان ارزشيابيه يا بايد دوره تكميلي رو هم بگذرونن!؟
 26. به صورت كلي هزينه ماهانه زندگي دانشجويي (شامل كرايه منزل + خورد و خوراك + انرژي + هزينه هاي رفت آمد شهري) تو چه بازه ايه!؟
 27. بعد از اتمام تحصيل شرايط كار تو اروپا و آمريكا به چه صورته، براي فارغ التحصيل هاي ايران  حداقل ٢ الي ٣ سال گذراندن دوره هاي دانشگاهي و كار به صورت تحت نظر و دستياري الزاميه، براي فارغ التحصيلان تركيه هم اينطوره!؟

۱- هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه

✅ استانبول: ۲ میلیون تا ۲/۵ میلیون تومان در ماه
✅ آنکارا و ازمیر: بین ۱/۵ میلیون تا دو میلیون تومان در ماه
✅ سایر شهرها: ارزانتر از آنکارا

هزینه های فوق، مسکن، خوراک، حمل و نقل، پوشاک و سلامت را شامل میشود.
ترکیه برای تحصیل و زندگی، کشور ارزانی است.


۲- شهریه سالانه تعدادی از دانشگاههای ترکیه (مورد تایید)

? شهریه دانشگاه آنکارا: ۱۳۵۰۰ لیر
? شهریه دانشگاه الوداغ: ۵۰۰۰ لیر
? شهریه دانشگاه بغازچی: ۱۵۰۰ لیر
? شهریه دانشگاه فنی خاورمیانه: ۱۴۰۰ لیر
? شهریه دانشگاه قاضی: ۱۵۰۰۰ لیر (پزشکی) و ۵۰۰۰ لیر (دندانپزشکی)
? شهریه دانشگاه چوکورووا: ۲۳۰۰ لیر
? شهریه دانشگاه ارجیس: ۱۵۰۰۰ لیر (پزشکی) و ۶۰۰۰ لیر (دندانپزشکی)
? شهریه دانشگاه اگه: ۱۸۰۰ لیر
? شهریه دانشگاه ساکاریا:۵۰۰ لیر
? شهریه دانشگاه حاجت تپه: ۳۰۰۰۰ لیر (پزشکی) و ۱۱۰۰۰ لیر (دندانپزشکی)
? شهریه دانشگاه استانبول: ۵۹۰۰ لیر
? شهریه دانشگاه آکدنیز (۱۰ هزار لیر، دندانپزشکی ۵۶۰۰ لیر)
? شهریه دانشگاه آتاتورک ۲۰۰۰ لیر
? شهریه دانشگاه ازمیر کاتیپ چلبی: ۲۷۰۰ لیر
? شهریه دانشگاه سامسون (پزشکی ۱۱۴۰۰ لیر و دندان ۶۴۰۰ لیر)
? شهریه دانشگاه ییلدیز تکنیک : ۳۰۰۰ لیر
? شهریه دانشگاه سلیمان دمیرل: ۴۵۰ لیر

✅ شهریه های فوق برای سال تحصیلی ۲۰۱۹-۲۰۱۸ و مربوط به گرانترین رشته آن دانشگاه میباشد. در گروه علوم پزشکی، رشته های پزشکی و دندان، و در دانشگاههای غیر پزشکی، رشته معماری، گرانترین رشته هاست. شهریه رشته های دیگر تا ۳۰ درصد ارزانتر از بالاترین شهریه، کاهش میابند.

توجه: در تاریخ انتشار این مطلب هر لیر ۲۵۰۰ تومان می باشد.


۳- یاد گرفتن زبان ترکی سخت است؟

از ترکهای آذری زبان ایران که بگذریم، برای آنهایی که آشنایی با زبان ترکی( آذری یا استانبولی) ندارند، باید گفت دقیقا برعکس! ترکی زبان ساده ایست برای یادگیری. ترکی و کلا همه زبانهای التصاقی جهان، زبانهای بسیار با قاعده ای هستند. اولا قواعدشان استثناهای کمی دارد، در ثانی، واژه ها، مشتقات با فرم مشترکی از ریشه ها هستند. در زبان انگلیسی گاها که نه، اغلب، واژه ها و ریشه ها تناسبی با هم ندارند و یادگیرنده باید حجم زیادی از واژه ها را حفظ کند در حالیکه در ترکی اینگونه نیست. با گرامر ساده ای، هزاران واژه ساخته میشود و بار زیادی از یادگیری را از دوش یادگیرنده بر میدارد.
به طور مثال از ریشه گد (گت) معنی رفتن، این کلمات استخراج میشود: گددیم، گدیرم، گدجایام، گدمیشم، گدجایدیم و …
عینا همین نوع پسوندنگاری را در مورد ریشه دیگری مانند آمدن(گل) میتوان مشاهده کرد: گلدیم، گلیرم، گلجایام، گلمیشم، گلجایدیم و … .
لذا واژه های فعلی در ترکی حفظ کردنی نیستند بلکه ساختنی اند و واژه های فعلی بیش از ۷۰ درصد واژه های پرتکرار زبان ترکی را میسازند.
زبان ترکی را در حدی که بتوان آزمون تومر داد و نمره بالای ۷۰ (مورد نیاز برای ورود به دانشگاه) گرفت، نیاز به ۳۰ الی ۴۰ جلسه آموزش دارد. با این حد از آموزش، شما در دانشگاه،هیچ مشکلی از باب فهم مطالب و ارتباط نخواهید داشت.
البته یادگیری زبان ترکی برای همه ایرانیان، جزو واجبات محسوب میشود؟؟

تی نی تی، علاوه بر دوره های آموزشی یوس و ست، کلاسهای آموزش زبان ترکی (حضوری و غیر حضوری) نیز برگزار میکند.

*صرف هر دو ریشه، در زبان آذری صورت گرفت. استانبولی نیز به همین سبک است.


۴- هوشبری رفسنجان یا پزشکی جراح پاشا؟

تقریبا با همان میزان کار و تلاشی که میتوان از هوشبری سراسری ایران قبول شد، میتوان از پزشکی ترکیه (دانشگاههای مورد تایید) قبول شد ?
لیسانس هوشبری ایران ۴ سال طول میکشد و پزشکی ترکیه، ۶ سال. با مدرک هوشبری، به فرض اینکه شغل مرتبط پیدا کنیم، در بهترین حالت یکی از پرسنل قراردادی بیمارستانی در ایران (و فقط ایران) خواهیم بود و با مدرک پزشکی ترکیه، در همه جای دنیا پزشک هستیم. ایران، آمریکا، اروپا و … .
دانشگاههای ایران علیرغم داشتن سطح علمی و آموزشی بالا، متاسفانه از اعتبار و مقبولیت جهانی برخوردار نیستند (بویژه رشته های مرتبط با سلامت و پزشکی) و همان مدرک هوشبری فقط در ایران ارزش علمی و کاری دارد. در حالیکه دانشگاههای ترکیه از اعتبار علمی و آموزشی بالایی در سطح جهان برخوردارند و مدارکشان اعتبار جهانی دارد. در ضمن به دلیل ظرفیت بالای پذیرش دانشجویی، قبولی در آنها از قبولی در دانشگاههای ایران آسانتر (بسیار آسانتر!) است.

۴ سال بعد هوشبر رفسنجان شویم یا ۶ سال بعد پزشک جهان؟ ?
حقیقتا این دو قابل مقایسه هستند؟!


۵- چگونه میتونم از بورسیه استفاده کنم. میخوام پزشکی بخونم و ترجیحا حاجت تپه. شرایط بورسیه رو بفرمایید

در دوره لیسانس چیزی به اسم بورسیه به اون معنا که در دوره فوق یا دکتری هست، وجود ندارد. اکثر دانشگاههای دنیا (ترکیه نیز هم) به دانشجویان برتر خودشون تخفیف های سالانه میدن. مثلا میگن اگه نمره های سال گذشته شما جزو ۵ درصد اول دانشکده باشه، سال بعد میتونین با تخفیف ۵۰ یا ۱۰۰ درصدی ثبت نام کنین. پس در بدو ورود بورسیه ای در کار نخواهد بود.

این دانشگاه برای سال تحصیلی ۲۰۱۹-۲۰۱۸ شرط نمره ست ۱۲۰۰ یا معدل پیش دانشگاهی بالای ۱۸ را برای متقاضیان قرار داده است. البته این شرایط حداقل ها برای بررسی مدارک می باشد و تضمینی بر دادن پذیرش نیست.


۶- نقش معدل در پذیرش از دانشگاههای ترکیه

پذیرش ایرانیان در دانشگاههای سطح اول ترکیه ، صرفا از طریق آزمون و کنکور مقدور است. معدل به تنهایی نمیتواند موجبات پذیرش شما را در این دانشگاهها فراهم سازد. ولی نمره معدل پیش دانشگاهی و دیپلم در سه مورد اهمیت پیدا میکند.

۱️⃣سیستم تطبیق مدرک در ایران: برای تطبیق مدارک پزشکی و دندانپزشکی، باید معدل پیش دانشگاهی شما بالاتر از ۱۵ باشد.
۲️⃣ هنگام پذیرش: زمانی که در آزمون دانشگاه نمره آزمون دو نفر یکسان است و دانشگاه قصد انتخاب یکی را دارد. به سن یا معدل رجوع میکنند. اکثر دانشگاه ها سن بر معدل الویت دارد و داوطلبانی که سن کمتری داشته باشند، در صورت برابری نمره در اولویت خواهند بود.


۷- دیپلم و پیش دانشگاهی ریاضی یا تجربی؟

برای ثبت نام در کنکور ترکیه، فرقی نمیکند و داشتن مدرک دیپلم هردو رشته قابل قبول است.


۸- من معدل دیپلم ۱۷٫۹۴ بوده آیا بدون کنکور راهی هست بتونم درس بخونم در ضمن کاردانی علوم آزمایشگاهی هستم و بسیاری از درسهای علوم پایه پزشکی را گذراندم در حد یکی دوماه هم استانبول بودم پیشنهاد شما برای من چیست؟

اگر قصد دارید در دانشگاههای سطح عالی ترکیه درس بخوانید، خیر. شرط قبولی در این دانشگاهها کسب امتیاز لازم در آزمون یوس یا ست است. معدلتان خوب است و پس از کسب امتیاز لازم در آزمون، معدلتان میتواند در پذیرش دانشگاه، شانس شما را افزایش دهد. تحصیل در این دانشگاهها هزینه کمتری نیز دارد و مدرکتان اعتبار بین المللی خواهد داشت.
ولی در صورتیکه مورد تایید بودن مدرکی که در نهایت کسب خواهید کرد(در اروپا و ایران) برایتان مهم نیست، میتوانید بدون آزمونهای یوس یا ست، در دانشگاههای دیگر ترکیه ثبت نام کنید. در دانشگاه های دولتی که یوس برگزار می کنند، اولویت اولشان پذیرش از طریق این آزمون هست و در وهله دوم با معدل هم پذیرش خواهند کرد که معمولا معدل های خیلی بالا (۱۹/۵ به بالا) مد نظر قرار خواهند گرفت.


۹- پسر من امسال در رشته تجربی کنکور میدهد. خواست خودش دندانپزشکی است و زبان انگليسی در كانون زبان ایران خونده و کاملا مسلط است. در همین خصوص برای ورود به دانشگاه معتبر ترکیه میخواستم. راهنمایی بفرمایید

ایشون برای قبولی در دندانپزشکی، در هر دو آزمون یوس و ست میتونن شرکت کنن. آزمون ست (sat)، برای داوطلبانی مناسب است که آشنایی خوبی با زبان انگلیسی دارند (بالاتر از سطح دروس دبیرستان) و آزمون یوس مناسب کسانی است که علاقه مند هستند بر مبنای دانش ریاضیشان، رقابت کنند.
دوره های آمادگی هر دو آزمون از مرداد ماه شروع و تا فروردین ادامه خواهد داشت.
اردیبهشت و خرداد سال آینده، آزمونها در کشور ترکیه برگزار میشود.


۱۰- امتحان ورودي دانشگاه فقط در انكارا ميباشد نميشود غير حضوري امتحان بدهيم من از آذربايجان غربي هستم و ليسانس مهندسي كامپيوتر دارم. و ميخواهم دندانپزشكي بخونم

آزمون SAT در ایران برگزار نمی شود. اما تعداد کمی از دانشگاه ها آزمون یوس خود را در ایران نیز برگزار می کنند. زمانبندی آزمون های یوس ۲۰۱۸ به همراه ظرفیت دانشگاه ها را می توانید از لینک زیر ببینید.

جدول زمانبندی آزمون های یوس ۲۰۱۸


۱۱- آزمون ورودي دندانپزشكي هم مثل ليسانسه!؟

در نظام آموزشی ترکیه، همه متقاضیان ورود به مقطع لیسانس (که مانند ایران، شامل دکترای پیوسته نیز میشود) صرفا لازم است در آزمون yos یا sat شرکت کنند، مستقل از اینکه بخواهند دندان پزشکی یا مهندسی را انتخاب کنند.


۱۲- لیست دانشگاه های علوم پزشکی و یا بهداشت ترکیه که مورد تایید ایران هست رو می خوام

لیست دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم در صفحه اطلاعات تکمیلی موجود می باشد.

دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت

دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم


۱۳- من از جنوب كشورم اصلا نميدونم چجوری شركت كنم و اينكه بخوام واقعا باشم چيكار كنم

برای قبولی در دانشگاههای مورد تایید ترکیه شما لازمه آزمون یوس یا ست (SAT) بدید که تو کانال این آزمونها توضیح داده شدن.
هم میتونید خودتون بخونید، هم میتونید تو دوره ها شرکت کنید.
اگه امکان حضور در تهران رو ندارید، میتونید از دوره ی غیر حضوری تی نی تی استفاده کنید که شامل کتاب ها، آزمونهای دوره ای، کارنامه و فیلم کلاسهای حضوری خواهد بود.
در ضمن خدمات مربوط به ثبت نام در آزمونهای اصلی در ترکیه، انتخاب رشته در دانشگاه های ترکیه و تور برگزاری آزمون در ترکیه هم به شما ارائه میشه.

✅ آزمون YOS، شامل ۸۰ تست است که ۴۰ تست آن به ریاضیات و هندسه ، ۴۰ تست دیگر به هوش اختصاص دارد. ریاضیات و هندسه آن در سطح ریاضیات دبیرستان ایران است و برای شرکت کننده های ایرانی از درجه سختی بالایی برخوردار نیست. این آزمون صرفا مختص دانشگاههای کشور ترکیه است و نمره آن استفاده بین المللی ندارد. مانند آزمون SAT، مهم نیست که شما در چه رشته ای قصد تحصیلات دانشگاهی دارید.سوالات YOS برای همه رشته ها یکسان است. در واقع جزو آزمونهای استعداد سنجی محسوب میشود. نمرات بین ۹۲ تا ۱۰۰ براحتی میتوانند در رشته های پزشکی و دندان پزشکی قبول شوند. هر دانشگاه در ترکیه آزمون یوس مربوط به خود را برگزار میکند. آزمونهای یوس، از ابتدا تا انتهای اردیبهشت ماه هر سال و همگی در شهر آنکارا برگزار میشوند. یوس به هر دو زبان انگلیسی و ترکی برگزار میشود.

✅ آزمون SAT، شامل ۱۵۴ تست است که ۵۲ تست آن Reading و ۴۴ تست آن Writing و ۵۸ تست دیگر به فهم و مهارت ریاضیات شما بستگی دارد. تسلط شما به زبان انگلیسی در این آزمون جدی است. ولی ریاضی این آزمون در سطح ریاضیات اول و دوم دبیرستان ایران است. حداقل نمره ای که در این آزمون لازم است کسب کنید برای رشته ها و دانشگاههای خوب حدود ۱۳۰۰ است. این آزمون ۴ بار در سال در کشور ترکیه برگزار میشود. مانند GRE و TOEFL و IELTS یک آزمون بین المللی است که علاوه بر ترکیه، نمره آن جهت پذیرش شما در بسیاری از دانشگاههای جهان مورد قبول است. البته صرفا برای مقطع لیسانس و بدون محدودیت رشته دانشگاهی مورد نظر.

تی نی تی، برگزار کننده دوره های مقدماتی و پیشرفته آزمونهای YOS و SAT.


۱۴- براي ادامه تحصيل در رشته هاي پزشكي ودندانپزشكي براي پسرايي كه سربازي نرفته اند شرايط چطور ميشه

برای شرکت در آزمونها (یوس یا ست) مشکلی نخواهید داشت. چون در کمتر از ۳۰ روز میرین و برمیگردین.در صورت قبولی در دانشگاه های مورد تایید هم مشکلی نخواهند داشت، چون معافیت تحصیلی به آنها داده می شود. ولی در صورت قبولی در دانشگاه های غیرتایید، باید جهت خروج، وثیقه ای به ارزش ۲۰ میلیون تومان به نظام وظیفه بسپارید و در واقع از خیرش بگذرید؟
اما برای کسانی که از پزشکی یا دندان پزشکی دانشگاه های با رنکینگ زیر ۱۵۰۰ قبول میشوند، شاید بیارزه که به این هزینه، نگاه سرمایه گذاری داشته باشند.


۱۵- من مدرک مهندسی برق قدرت دارم. آیا من با این رشته ای که تو ایران خوندم بخوام برم ترکیه دندانپزشکی بخونم اجازه میدن برم؟ یا بایستی رشته ام تجربی باشه؟

بله. میتونید. برای پزشکی و دندان پزشکی ترکیه، مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی ریاضی یا تجربی قابل قبوله که شما هم دارید.

سوالات آزمون یوس: ریاضی، هندسه و هوش. در سطح دبیرستان ایران.
سوالات آزمون sat: زبان انگلیسی در سطح پیشرفته و ریاضی در سطح دبیرستان.


۱۶- دانشگاههای ترکیه بورس هم میکنند… من فوق لیسانس نانوتکنولوژی دارم

ما تمرکزمون رو دوره لیسانسه. ولی طبیعتا پیش فرض برای ارشد و دکترا اینه که بکنن. چون تو دوره لیسانس که اینکار انجام میشه. صرفا بستگی داره به اینکه شرایط بورس دانشگاه هدفتون تو ترکیه رو احراز میکنید یا نه. باید به وبسایت خود دانشگاه مراجعه کنید یا از موسسات معتبر که در زمینه ارشد و دکترا فعالیت میکنن بپرسید.


۱۷- خواستم بدونم توی ترکیه دانشگاهی هست که بدونه آزمون همین مهر امسال بشه رفت؟ اگر هست هزینش حدودا سالی چقدر در میاد؟

قطعا هست. ولی تی نی تی فقط در زمینه داشگاههای برتر ترکیه فعالیت میکنه که این دانشگاهها حتما آزمون ورودی دارن. هزینه دانشگاههای مورد سوال شما برای رشته های پزشکی یا دندان، سالانه معمولا بین ۱۵۰ میلیون تا ۲۵۰ میلیون در سال است.


۱۸- پذیرش در رشتهای هنر به چه شکله؟

امتحان یوس یا ست که برا همه رشته هاست. منتها در بعضی از رشته های هنر، پس از اخذ نمره آزمون مناسب، از پذیرفته شدگان، امتحان عملی که معمولا طراحی با سیاه قلم است نیز گرفته میشود.


۱۹- بعد از قبولى در آزمون yos و sat در واقع در مقطع لىسانس پذىرفته مىشىم، حالا هر رشته اى که بخواهىم برىم،  حتى دندانپزشکى و پزشکى (در مقطع لىسانس)؟؟
اگر اىنطوره (که خىلى هم بده)، اونوقت ادامه روند به چه صورت باىد طى بشه؟ باید دوباره آزمون بدیم؟

نه. نیاز نیست آزمون دوباره ای بدید. مثل ایران که برای ورود به مقطع دکتری پیوسته پزشکی یا دندانپزشکی، باید در آزمون ورودی دوره لیسانس (کنکور) شرکت کنید، در ترکیه هم برای قبولی در مقطع دکتری پیوسته پزشکی یا دندانپزشکی، باید در آزمون ورودی لیسانس (yos,sat) شرکت کنید.
شما مشابه ایران، مدرک دکتری پیوسته خواهید گرفت و نیاز به آزمون دیگری ندارید. مگر آزمون ارزشیابی و تطبیق که مختص تمام ایرانیانی است که در خارج از کشور و البته در دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت درس خوانده اند و قصد بازگشت به کشور را دارند.


۲۰- واقعا دانشگاهای ایران و با ترکیه مقایسه میکنین؟؟؟ ایران بهتره یا ترکیه؟؟؟

متاسفانه رتبه جهانی دانشگاههای ترکیه از ایران، با اختلاف زیادی بالاتر است. بخصوص در رشته هایی مثل پزشکی و دندان پزشکی. دانشگاههای صنعتی و فنی ایران مثل شریف یا تهران( دانشکده فنی) رو میشه در رنکینگهای جهانی یافت ولی دانشگاههای حوزه پزشکی ایران با عرض تاسف جایگاه قابل اعتنایی ندارن و مدارکشون در بسیاری از کشورها معتبر نیست.


۲۱- من لیسانس الکترونیک دارم، ایا امکان تحصیل در رشته پزشکی یا دندان در ترکیه برای من وجود داره؟ از اونجایی که من ترک زبان هستم،  بورسیه ترک زبانهای ترکیه برای رشته پزشکی وجود داره؟

بله امکانش هست. در پستهای بالاتر توضیح دادم. ولی بورسیه ترک زبانهای ایران چند سالی است که ملغی شده. قبلا آذری های ایران میتونستن با هزینه های کمتری در ترکیه درس بخونن.


۲۲- من الان دانش آموز سال سوم هستم. منم نظر دارم اگه خدایی نکرده در ‌کنکور ایران قبول نشدم برم ترکیه و ادامه تحصیل بدم تو رشته ی پزشکی. خواستم بدونم شهریه هر ترمش چقدر میشه حدودا؟

بسته به دانشگاه فرق میکنه. تی نی تی صرفا در مورد دانشگاههای برتر تر کیه فعالیت می کند.دذ این دانشگاهها، هزینه سالانه تحصیل از ۳ میلیون تومان تا ۲۰ میلیون تومان متغیره. بستگی داره شما کدوم دانشگاه قبول شین. اکثر دانشگاهها در رشته پزشکی، چیزی در حدود ۱۰ میلیون شهریه سالانه دارن. کمی از دانشگاه آزاد ایران ارزونتر.


۲۳- میخواستم از شما بپرسم میتونم با دیپلم ریاضی  در رشته ی  دندان پزشکی در ترکیه  قبول بشم

بله. میتونید. برای پزشکی و دندان پزشکی ترکیه، مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی ریاضی یا تجربی قابل قبوله که شما هم دارید.

سوالات آزمون یوس: ریاضی، هندسه و هوش. در سطح دبیرستان ایران.
سوالات آزمون sat: زبان انگلیسیدر سطح پیشرفته و ریاضی در سطح دبیرستان.


۲۴- هزینه ی این دوره های آمادگی برا آزمون چقدر هست؟ این دوره ها چه مدتی هست و از کی شروع می شه ؟آیا محدودیت سنی نداره ؟ برا رشته های پزشکی و دندون و دارو ترکیه آیا شرط معدل وجود داره ؟ اگه خودمون مدرکمون کارشناسی باشی مشکلی نداره؟

هزینه ها. بستگی به امتحان تعیین سطح شما داره که واحد آموزش تی نی تی از شما میگیره. به این بستگی داره که آزمون yos براتون مناسبه یا sat و اینکه دوره حضوری شرکت میکنید یا غیر حضوری. از ۵ میلیون تا ۱۰ میلیون متغیره.
شروع و زمان دوره ها. دوره ها از مردادماه شروع میشه و تا اواخر فروردین ادامه داره.
سن. محدودیت سنی نه برا دوره وجود داره و نه برای پذیرش در دانشگاههای ترکیه.
معدل.شرط معدل وجود نداره، اگر نمره آزمون خوبی گرفته باشید، معدل اهمیت ناچیزی پیدا میکنه.
مدرک کارشناسی. خیر. فقط کافیه دیپلم و پیش دانشگاهی داشته باشید که دارید.


۲۵- بعد از تحصيل دندانپزشكي يا پزشكي در تركيه وزارت علوم ايران ارزشيابيش به چه شكله، فقط بررسي مدارك و امتحان ارزشيابيه يا بايد دوره تكميلي رو هم بگذرونن!؟

اگر در دانشگاههایی از ترکیه که مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند تحصیل کنید، دوره تکمیلی دروس تخصصی لازم نیست. صرفا مدارک، امتحان ارزشیابی و پاس کردن دروسی مثل وصایای امام لازم است.


۲۶- به صورت كلي هزينه ماهانه زندگي دانشجويي (شامل كرايه منزل + خورد و خوراك + انرژي + هزينه هاي رفت آمد شهري ) تو چه بازه ايه!؟

با فرض زندگی دانشجویی، استانبول در حدود هشتصد هزار تا یک میلیون تومان. آنکارا در حدود ۲ میلیون تا ۲/۵ میلیون تومان.


۲۷- بعد از اتمام تحصيل شرايط كار تو اروپا و آمريكا به چه صورته، براي فارغ التحصيل هاي ايران  حداقل ٢ الي ٣ سال گذراندن دوره هاي دانشگاهي و كار به صورت تحت نظر و دستياري الزاميه، براي فارغ التحصيلان تركيه هم اينطوره!؟

این سوال شما در مورد رشته های پزشکی و دندان پزشکیست. مدرک این رشته ها از دانشگاههای ایران، حتی تهران و شهید بهشتی، از اعتبار مناسبی در اروپا و آمریکا برخوردار نیست و باید دوره ها و آزمونهایی که گفتید رو گذروند ولی مدارک پزشکی و دندانپزشکی دانشگاههای ترکیه مورد پذیرش بین المللی هستند و میتوان در آمریکا و اروپا، طبابت کرد یا تخصص گرفت.