صفحه اصلی / درباره ترکیه / سوالات متداول تحصیل در ترکیه

سوالات متداول تحصیل در ترکیه

۱- هزینه های تحصیل در ترکیه

هزینه های تحصیل در ترکیه را می توان به دو بخش تقسیم کرد.

الف) هزینه های زندگی در ترکیه ( اقامت،خوراک، پوشاک و …)

✅ استانبول: ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ لیر در ماه
✅ آنکارا و ازمیر: ۱۵۰۰ لیر در ماه
✅ سایر شهرها: ارزانتر از آنکارا

هزینه های فوق، مسکن، خوراک، حمل و نقل، پوشاک و سلامت را شامل میشود.
ترکیه برای تحصیل و زندگی، کشور ارزانی است.

 

ب) شهریه سالانه دانشگاه ها:

از لینک زیر می توانید شهریه سالانه تعدادی از دانشگاههای برتر ترکیه را دریافت کنید.

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

۲-شرایط تحصیل رایگان در رشته پزشکی:

از لینک زیر می توانید شرایط تحصیل رایگان در ترکیه را مطالعه بفرمایید.

بورسیه تحصیلی ترکیه

البته با توجه ب اینکه شانس قبولی در بورسیه در رشته های پزشکی اندک می باشد، بهتر است علاوه بر اقدام برای بورسیه جهت آمادگی در یکی از دو آزمون یوس یا sat نیز اقدام کنند.

۳- نقش معدل در پذیرش از دانشگاههای ترکیه

پذیرش ایرانیان در دانشگاههای سطح اول ترکیه ، صرفا از طریق آزمون و کنکور مقدور است. معدل به تنهایی نمیتواند موجبات پذیرش شما را در این دانشگاهها فراهم سازد. اما هنگام پذیرش زمانی که در آزمون دانشگاه نمره آزمون دو نفر یکسان است و دانشگاه قصد انتخاب یکی را دارد. به سن یا معدل رجوع میکنند. اکثر دانشگاه ها سن بر معدل الویت دارد و داوطلبانی که سن کمتری داشته باشند، در صورت برابری نمره در اولویت خواهند بود.

۴- دیپلم و پیش دانشگاهی ریاضی یا تجربی؟

برای ثبت نام در کنکور ترکیه، فرقی نمیکند و داشتن مدرک دیپلم هردو رشته قابل قبول است.

۵- آزمونهای ورودي جهت تحصیل در ترکیه

در نظام آموزشی ترکیه، همه متقاضیان ورود به مقطع لیسانس (که مانند ایران، شامل دکترای پیوسته نیز میشود) صرفا لازم است در آزمون yos یا sat شرکت کنند، مستقل از اینکه بخواهند  پزشکی یا مهندسی را انتخاب کنند.

برای قبولی در دانشگاههای مورد تایید ترکیه شما لازم است آزمون یوس یا ست (SAT) بدید.

✅ آزمون YOS، شامل ۸۰ تست است که ۴۰ تست آن به ریاضیات و هندسه ، ۴۰ تست دیگر به هوش اختصاص دارد. ریاضیات و هندسه آن در سطح ریاضیات دبیرستان ایران است و برای شرکت کننده های ایرانی از درجه سختی بالایی برخوردار نیست. این آزمون صرفا مختص دانشگاههای کشور ترکیه است و نمره آن استفاده بین المللی ندارد. مانند آزمون SAT، مهم نیست که شما در چه رشته ای قصد تحصیلات دانشگاهی دارید.سوالات YOS برای همه رشته ها یکسان است. در واقع جزو آزمونهای استعداد سنجی محسوب میشود. نمرات بین ۹۲ تا ۱۰۰ براحتی میتوانند در رشته های پزشکی و دندان پزشکی قبول شوند. هر دانشگاه در ترکیه آزمون یوس مربوط به خود را برگزار میکند. آزمونهای یوس، از ابتدا تا انتهای اردیبهشت ماه هر سال و همگی در شهر آنکارا برگزار میشوند. یوس به هر دو زبان انگلیسی و ترکی برگزار میشود.

✅ آزمون SAT، شامل ۱۵۴ تست است که ۵۲ تست آن Reading و ۴۴ تست آن Writing و ۵۸ تست دیگر به فهم و مهارت ریاضیات شما بستگی دارد. تسلط شما به زبان انگلیسی در این آزمون جدی است. ولی ریاضی این آزمون در سطح ریاضیات اول و دوم دبیرستان ایران است. حداقل نمره ای که در این آزمون لازم است کسب کنید برای رشته ها و دانشگاههای خوب حدود ۱۳۰۰ است. این آزمون ۴ بار در سال در کشور ترکیه برگزار میشود. مانند GRE و TOEFL و IELTS یک آزمون بین المللی است که علاوه بر ترکیه، نمره آن جهت پذیرش شما در بسیاری از دانشگاههای جهان مورد قبول است. البته صرفا برای مقطع لیسانس و بدون محدودیت رشته دانشگاهی مورد نظر.

تی نی تی، برگزار کننده دوره های مقدماتی و پیشرفته آزمونهای YOS و SAT.

۶- براي ادامه تحصيل در رشته هاي پزشكي ودندانپزشكي براي پسرايي كه سربازي نرفته اند شرايط چطور ميشه؟

برای شرکت در آزمونها (یوس یا ست) مشکلی نخواهید داشت. چون در کمتر از ۳۰ روز میرین و برمیگردین.در صورت قبولی در دانشگاه های مورد تایید هم مشکلی نخواهند داشت، چون معافیت تحصیلی به آنها داده می شود. ولی در صورت قبولی در دانشگاه های غیرتایید، باید جهت خروج، وثیقه ای به ارزش ۲۰ میلیون تومان به نظام وظیفه بسپارید و در واقع از خیرش بگذرید.
اما برای کسانی که از پزشکی یا دندان پزشکی دانشگاه های با رنکینگ زیر ۱۵۰۰ قبول میشوند، شاید بیارزه که به این هزینه، نگاه سرمایه گذاری داشته باشند.

۷- پذیرش در رشته های هنر؟

امتحان یوس یا ست(SAT) آزمون ورودی همه رشته جهت تحصیل در ترکیه می باشد، اما با توجه به اینکه رقابت بین متقاضیان رشته های هنری کمتر می باشد با نمره های پایین تر امکان اخذ پذیرش در این رشته ها وجود دارد.

۸- واقعا دانشگاهای ایران و با ترکیه مقایسه میکنین؟؟؟ ایران بهتره یا ترکیه؟؟؟

متاسفانه رتبه جهانی دانشگاههای ترکیه از ایران، با اختلاف زیادی بالاتر است. بخصوص در رشته هایی مثل پزشکی و دندان پزشکی. دانشگاههای صنعتی و فنی ایران مثل شریف یا تهران( دانشکده فنی) رو میشه در رنکینگهای جهانی یافت ولی دانشگاههای حوزه پزشکی ایران با عرض تاسف جایگاه قابل اعتنایی ندارن و مدارکشون در بسیاری از کشورها معتبر نیست.

۹- لیست دانشگاه های علوم پزشکی و یا بهداشت ترکیه که مورد تایید ایران هست.

لیست دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم در صفحه اطلاعات تکمیلی موجود می باشد.

دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت

دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم

۱۰- برای تحصیل در مقطع لیسانس چه مدارک زبانی نیاز است؟

در ترکیه مدرک زبان مثل تومر یا تافل نقشی در پذیرش شما ندارد و مزیت جهت پذیرش در رشته خاص محسوب نمی شود. مدرک زبان بعد از پذیرش دارای اهمیت می شود.
برای تحصیل در رشته و دانشگاه های انگلیسی زبان به مدرک تافل نیاز است و برای تحصیل در رشته های ترک زبان داوطلبان به دیپلم تومر نیاز دارند. در صورت عدم ارائه مدرک هنگام ثبت نام به دانشجو ۱ سال فرصت ارائه مدرک زبان داده می شود. بنابراین جهت پذیرش در دانشگاه های ترکیه در مورد مدرک زبان هیچ جای نگرانی وجود ندارد.