صفحه اصلی / نظام آموزشی ترکیه / کارشناسی ارشد و دکترا در ترکیه

کارشناسی ارشد و دکترا در ترکیه

کارشناسی ارشد و دکترا در ترکیه

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش از دانشگاههای ترکیه برای مقاطع فوق لیسانس و دکتری

۱- کارنامه آزمون ALES یا آزمون GRE

آزمون ALES آزمونی است که سالانه دو بار توسط سازمان سنجش کشور ترکیه (ÖSYM) بصورت متمرکز در بسیاری از شهرهای ترکیه برگزار می شود، سوالات این آزمون جنبه سنجش استعداد تحصیلی داشته و ارتباطی با دروس تخصصی هیچ کدام از رشته های تحصیلی ندارد.

سوالات آزمون ALES به زبان ترکی بوده و مواد درسی آن عبارتند از :

مهارت های ریاضی و هوش شامل ۵۰ سوال از Sayısal Bölüm 1 و ۵۰ سوال ازSayısal Bölüm 2

مهارت های استدلال منطقی و درک مطلب زبان ترکی شامل ۵۰ سوال از Sözel Bölüm 1 و ۵۰ سوال از Sözel Bölüm 2

۲- دیپلم زبان انگلیسی :

داوطلبان می توانند در یکی از آزمونهای بین المللی زبان انگلیسی مانند TOEFL یا IELTS و … و یا آزمونهای زبان انگلیسی که همه ساله در داخل کشور ترکیه توسط سازمان سنجش ترکیه (ÖSYM) و یا هر کدام از دانشگاهها برگزار می شود، مانند  YDS، شرکت نمایند.

توضیح : در برخی از دانشگاههای کشور ترکیه و در تعدادی از رشته های تحصیلی و در شرایط خاص در مقطع کارشناسی ارشد الزامی به کسب دیپلم زبان انگلیسی وجود ندارد.

۳- دیپلم زبان ترکی موسوم به TÖMER، تومر، مدرکی است که پس از قبولی در آزمونی به همین نام به داوطلبان اعطا می شود. برگزار کنندگان این آزمون دانشگاههای ترکیه (اعم از ANKARA ، GAZİ ، EGE و … ) می باشند. این آزمون به صورت هفتگی یا روزانه در این دانشگاهها برگزار می شود.

پس از شرکت در آزمونهای فوق مدارک دانشجو اعم از کارنامه آزمونها + ترجمه مدارک تحصیلی مقاطع قبلی + سایر مدارک به هر کدام از دانشگاههای مورد نظر دانشجو ارایه شده و پس از شرکت در مصاحبه حضوری دانشگاه، پذیرش دانشجو از طرف دانشگاه صادر می شود.